תופעת הבחילות וההקאות בהיריון

תופעת הבחילות וההקאות בהיריון מכונה לעתים גם בשם "בחילות בוקר", למרות שהן יכולות להתרחש במשך כל אחת משעות היום. ישנן נשים שאכן סובלות מהן רק בשעות הבוקר, אך יש שסובלות במהלך היום ואף בלילה. מדובר במצב שכיח מאד, שעלול להשפיע על כ- 70% ועד 85% מהנשים ההרות.

הבחילות וההקאות משפיעות על נשים שונות בצורה שונה: יש שסובלות מהן בצורה קלה ונסבלת, ויש שעלולות לסבול מבחילות והקאות מרובות ומתחושת אי נוחות קשה עקב כך.

27975570_s

 

בחילות והקאות מתחילות בדרך כלל בין השבוע ה-4 לשבוע ה-9 של ההיריון.  בדרך כלל הן חמורות יותר בין השבוע ה-7 לשבוע ה-12. אצל מרבית הנשים המצב משתפר ובחילות הבוקר מתחילות להיעלם בין השבוע ה-12 לשבוע ה-16. בקרב חלק מהנשים בחילות והקאות בהריון יימשכו מספר שבועות או חודשים, ויש שתסבולנה מהן במהלך כל תקופת ההיריון.

המצב הקיצוני ביותר של תופעת "בחילות הבוקר", ידוע בשם הייפראמזיס גרבידרום (Hypermesis Gravidarum). מצב זה מתרחש בקרב עד כ-2% מהנשים ההרות. מצב זה מתאפיין בבחילות והקאות רבות ומתמשכות הגורמות לאיבוד משקל ולהתייבשות ועל כן מסוכן לאם ולעובר. נשים הסובלות ממצב רפואי זה מופנות בדרך כלל לבתי החולים לצורך קבלת טיפול רפואי מתאים, לרוב באשפוז ובהשגחה של הצוות הרפואי בבית החולים.

לרוב, בחילות והקאות בהיריון מתחילות לפני השבוע ה – 10 להריון. אם הן מתחילות בשבוע ה – 10 או אחריו, או במקרה שבו הבחילות וההקאות חזרו לאחר תקופת רגיעה, חשוב שתפני לרופא הנשים המטפל בך כיוון שייתכן שהסימפטומים של הבחילות וההקאות במקרה זה נובעות מסיבות אחרות..